Hirose Electric Co Ltd HR10-10R-12PA(73)
HR10-10R-12PA(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10-10R-12PA(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 12POS MALE DIP PCB
Datasheet Download
HR10-10R-12PA(73).pdf
Availability of HR10-10R-12PA(73)
QUANTITY
HR10-10R-12PA(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10-10R-12PA(73)
Internal Part NumberEIS-HR10-10R-12PA(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10-10R-12PA(73)
Related LinksHR10-10R, HR10-10R-12PA(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10-10R-12PA(73) Details Description
Related parts for HR10-10R-12PA(73)
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
DIODE RF CC 150V 100MA SOT-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 28POS .100 30AU datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 24V OUT datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf