Hirose Electric Co Ltd HR10-10R-12SA(73)
HR10-10R-12SA(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10-10R-12SA(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 12POS FEMALE DIP PCB
Datasheet Download
HR10-10R-12SA(73).pdf
Availability of HR10-10R-12SA(73)
QUANTITY
HR10-10R-12SA(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10-10R-12SA(73)
Internal Part NumberEIS-HR10-10R-12SA(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10-10R-12SA(73)
Related LinksHR10-10R, HR10-10R-12SA(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10-10R-12SA(73) Details Description
Related parts for HR10-10R-12SA(73)
CONN RECEPT 9POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR TPS54232 datasheet.pdf
BOOT MOLDED FLUOROELAST FLEX datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 70POS datasheet.pdf