Hirose Electric Co Ltd HR10A-10J-12PC(73)
HR10A-10J-12PC(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10J-12PC(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HR10A JACK 12POS MALE
Datasheet Download
HR10A-10J-12PC(73).pdf
Availability of HR10A-10J-12PC(73)
QUANTITY
HR10A-10J-12PC(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10J-12PC(73)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10J-12PC(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypeJack for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10J-12PC(73)
Related LinksHR10A-10J, HR10A-10J-12PC(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10J-12PC(73) Details Description
Related parts for HR10A-10J-12PC(73)
TERMINAL TURRET DOUBLE END .051" datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf