Hirose Electric Co Ltd HR10A-10P-10P(01)
HR10A-10P-10P(01) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10P-10P(01)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS MALE SOLDER GOLD
Datasheet Download
HR10A-10P-10P(01).pdf
Availability of HR10A-10P-10P(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR10A-10P-10P(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10P-10P(01)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10P-10P(01)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10P-10P(01)
Related LinksHR10A-10, HR10A-10P-10P(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10P-10P(01) Details Description
Related parts for HR10A-10P-10P(01)
FLEX CABLE - AFK10A/AE10/AFH10T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 60POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 198V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf