Hirose Electric Co Ltd HR10A-10P-10PC(73)
HR10A-10P-10PC(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10P-10PC(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HR10A PLUG 10POS MALE
Datasheet Download
HR10A-10P-10PC(73).pdf
Availability of HR10A-10P-10PC(73)
QUANTITY
HR10A-10P-10PC(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10P-10PC(73)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10P-10PC(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10P-10PC(73)
Related LinksHR10A-10P, HR10A-10P-10PC(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10P-10PC(73) Details Description
Related parts for HR10A-10P-10PC(73)
SWITCH KNOB STRGHT 0.75" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 2.67 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
NFC FERRITE LOADED ANTENNA datasheet.pdf
IGBT 1200V 80A 535W TO247 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
IND, PWR, 100UH, 1.35A, SD NPB datasheet.pdf