Hirose Electric Co Ltd HR10A-10P-10S(01)
HR10A-10P-10S(01) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10P-10S(01)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS FEMALE SLD GOLD
Datasheet Download
HR10A-10P-10S(01).pdf
Availability of HR10A-10P-10S(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR10A-10P-10S(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10P-10S(01)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10P-10S(01)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10P-10S(01)
Related LinksHR10A-10, HR10A-10P-10S(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10P-10S(01) Details Description
Related parts for HR10A-10P-10S(01)
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
CONN HEADER 98POS .100" DL TIN datasheet.pdf
SENSOR OPTO TRANS 4MM REFL THPCB datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 20mA Backlight 16-WLP (2x2) datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 25NS 28PLCC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.5MM 220/240VAC datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf