Hirose Electric Co Ltd HR10A-10P-12SC(73)
HR10A-10P-12SC(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10P-12SC(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HR10A PLUG 12POS FEMALE
Datasheet Download
HR10A-10P-12SC(73).pdf
Availability of HR10A-10P-12SC(73)
QUANTITY
HR10A-10P-12SC(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10P-12SC(73)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10P-12SC(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10P-12SC(73)
Related LinksHR10A-10P, HR10A-10P-12SC(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10P-12SC(73) Details Description
Related parts for HR10A-10P-12SC(73)
IC SWITCH DUAL SPST 10-TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CABLE ASSY STR PLUG RG179 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 4POS SINGLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 0-.75BARG 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf