Hirose Electric Co Ltd HR10A-10R-12SB(01)
HR10A-10R-12SB(01) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10R-12SB(01)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 12POS FMALE DIP GOLD
Datasheet Download
HR10A-10R-12SB(01).pdf
Availability of HR10A-10R-12SB(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR10A-10R-12SB(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10R-12SB(01)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10R-12SB(01)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10R-12SB(01)
Related LinksHR10A-10R, HR10A-10R-12SB(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10R-12SB(01) Details Description
Related parts for HR10A-10R-12SB(01)
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .400 24POS datasheet.pdf
HAMMER TIPS REPLACEMNT POLY 80MM datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
AC DRIVE,3HP,480V,2.2KW,3PH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 15A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN MALE M8 4POS RA PCB datasheet.pdf