Hirose Electric Co Ltd HR10A-10R-12SB(71)
HR10A-10R-12SB(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10R-12SB(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 12POS FEMALE DIP
Datasheet Download
HR10A-10R-12SB(71).pdf
Availability of HR10A-10R-12SB(71)
QUANTITY
HR10A-10R-12SB(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10R-12SB(71)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10R-12SB(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10R-12SB(71)
Related LinksHR10A-10R, HR10A-10R-12SB(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10R-12SB(71) Details Description
Related parts for HR10A-10R-12SB(71)
SIDAC SYM 3CHP 150V 250A MS-013 datasheet.pdf
RES SMD 95.3OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MICRO 15POS SKT 10" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
MOD WIRELESSHART MOTE 2.4GHZ datasheet.pdf