Hirose Electric Co Ltd HR10A-10TP-12P(73)
HR10A-10TP-12P(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10TP-12P(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS MALE SOLDER
Datasheet Download
HR10A-10TP-12P(73).pdf
Availability of HR10A-10TP-12P(73)
QUANTITY
HR10A-10TP-12P(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10TP-12P(73)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10TP-12P(73)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10TP-12P(73)
Related LinksHR10A-10T, HR10A-10TP-12P(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10TP-12P(73) Details Description
Related parts for HR10A-10TP-12P(73)
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
COMPONENT CLIPS BLACK .50 X .5" datasheet.pdf
MARKER PLATE STEEL 2HL 3.5"X1.7" datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 10POS VERT TIN datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf