Hirose Electric Co Ltd HR10A-10TR-12S(73)
HR10A-10TR-12S(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10TR-12S(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 12POS FEMALE SOLDER
Datasheet Download
HR10A-10TR-12S(73).pdf
Availability of HR10A-10TR-12S(73)
QUANTITY
HR10A-10TR-12S(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10TR-12S(73)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10TR-12S(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10TR-12S(73)
Related LinksHR10A-10T, HR10A-10TR-12S(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10TR-12S(73) Details Description
Related parts for HR10A-10TR-12S(73)
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC VCXO 712.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 14POS datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 549 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32 SKT datasheet.pdf
3R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD80 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 4.1A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
LAMP 4MM OVAL, RED 624NM datasheet.pdf