Hirose Electric Co Ltd HR10A-13J-20SC(73)
HR10A-13J-20SC(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-13J-20SC(73)
Brief Description
CONN HR10A JACK 20POS FEMALE
Datasheet Download
HR10A-13J-20SC(73).pdf
Availability of HR10A-13J-20SC(73)
QUANTITY
HR10A-13J-20SC(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-13J-20SC(73)
Internal Part NumberEIS-HR10A-13J-20SC(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Connector TypeJack for Female Contacts
Number of Positions20
Shell Size - Insert13
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-13J-20SC(73)
Related LinksHR10A-13J, HR10A-13J-20SC(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-13J-20SC(73) Details Description
Related parts for HR10A-13J-20SC(73)
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10MSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 40PIN GOLD W/KEY datasheet.pdf
CONN RECEPT .100 DUAL SMD 24POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS CABLE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf