Hirose Electric Co Ltd HR10A-13R-20SC(73)
HR10A-13R-20SC(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-13R-20SC(73)
Brief Description
CONN HR10A RECEPT 20POS FEMALE
Datasheet Download
HR10A-13R-20SC(73).pdf
Availability of HR10A-13R-20SC(73)
QUANTITY
HR10A-13R-20SC(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-13R-20SC(73)
Internal Part NumberEIS-HR10A-13R-20SC(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions20
Shell Size - Insert13
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
Fastening TypePush-Pull
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-13R-20SC(73)
Related LinksHR10A-13R, HR10A-13R-20SC(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-13R-20SC(73) Details Description
Related parts for HR10A-13R-20SC(73)
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
TOOL HAND RM/RC/RCDX CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN CLUSTER HSG 3POS NATURAL datasheet.pdf
RES 18.0K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 777 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
2.5GHZ 0.9PF 1MOHM ACT VOLT PRBE datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf