Hirose Electric Co Ltd HR10A-13TPD-20S(01)
HR10A-13TPD-20S(01) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-13TPD-20S(01)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 20POS FMALE SOLDER GLD
Datasheet Download
HR10A-13TPD-20S(01).pdf
Availability of HR10A-13TPD-20S(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR10A-13TPD-20S(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-13TPD-20S(01)
Internal Part NumberEIS-HR10A-13TPD-20S(01)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions20
Shell Size - Insert13
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-13TPD-20S(01)
Related LinksHR10A-13T, HR10A-13TPD-20S(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-13TPD-20S(01) Details Description
Related parts for HR10A-13TPD-20S(01)
RES SMD 12 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC SERIAL 12BIT 1CH SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf