Hirose Electric Co Ltd HR10A-13TR-20PB(73)
HR10A-13TR-20PB(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-13TR-20PB(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 20POS MALE DIP
Datasheet Download
HR10A-13TR-20PB(73).pdf
Availability of HR10A-13TR-20PB(73)
QUANTITY
HR10A-13TR-20PB(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-13TR-20PB(73)
Internal Part NumberEIS-HR10A-13TR-20PB(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-13TR-20PB(73)
Related LinksHR10A-13T, HR10A-13TR-20PB(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-13TR-20PB(73) Details Description
Related parts for HR10A-13TR-20PB(73)
IC VREF SHUNT ADJ 8SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN STACKED SFP+ 2X6 datasheet.pdf
IMPACT RAM 3X8 OPEN SN 4.9 0.46P datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC OP AMP DUAL LOW PWR 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 7.3A 15 MOHM TH datasheet.pdf