Hirose Electric Co Ltd HR10A-7TR-6SA(01)
HR10A-7TR-6SA(01) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-7TR-6SA(01)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 6POS FEMALE PCB GOLD
Datasheet Download
HR10A-7TR-6SA(01).pdf
Availability of HR10A-7TR-6SA(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR10A-7TR-6SA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-7TR-6SA(01)
Internal Part NumberEIS-HR10A-7TR-6SA(01)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-7TR-6SA(01)
Related LinksHR10A-7T, HR10A-7TR-6SA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-7TR-6SA(01) Details Description
Related parts for HR10A-7TR-6SA(01)
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 4V Y5V 0201 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.5A 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE 250A 690V 000/80 AR UC datasheet.pdf
FUSE 275A 250V UL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
ACCESS BOARD APOLLO W/O TERM BLK datasheet.pdf
IC ENERGY MGMNT SYSTEM 16-LLP datasheet.pdf
RY612009 datasheet.pdf
26500 31C 31#20 SKT RECP datasheet.pdf
POWER SUPPLY 40W datasheet.pdf