Hirose Electric Co Ltd HR10A-7TR-6SA(73)
HR10A-7TR-6SA(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-7TR-6SA(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 6POS FEMALE DIP
Datasheet Download
HR10A-7TR-6SA(73).pdf
Availability of HR10A-7TR-6SA(73)
QUANTITY
HR10A-7TR-6SA(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-7TR-6SA(73)
Internal Part NumberEIS-HR10A-7TR-6SA(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-7TR-6SA(73)
Related LinksHR10A-7T, HR10A-7TR-6SA(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-7TR-6SA(73) Details Description
Related parts for HR10A-7TR-6SA(73)
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP T/H datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS datasheet.pdf