| Internal Part Number | EIS-HR10B-10R-10SC(71) | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Circular Connectors - Housings | |
| Series | HR10B | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Receptacle for Female Contacts | |
| Number of Positions | 11 (10 + 1 Coax) | |
| Shell Size - Insert | 10 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Contact Type | Crimp and Solder | |
| Contact Size | 1.0mm | |
| Mounting Type | Panel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut | |
| Fastening Type | Push-Pull | |
| Orientation | Keyed | |
| Shell Material, Finish | Brass and Zinc, Nickel Plated | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Note | Contacts Not Provided | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | HR10B-10R-10SC(71) | |
| Related Links | HR10B-10R, HR10B-10R-10SC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor | |
 | RM12WBP-CP(7)(71) | CONN CABLE CLAMP SZ12 M13 SILVER | datasheet.pdf | |
 | P6SMB7.5A-E3/5B | TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMB | datasheet.pdf | |
 | P6SMB180CAHE3/52 | TVS DIODE 154VWM 246VC SMB | datasheet.pdf | |
 | 1873359 | TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM | datasheet.pdf | |