Hirose Electric Co Ltd HR10G-7R-6SC(73)
HR10G-7R-6SC(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10G-7R-6SC(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
HR10G-7R-6SC(73).pdf
Availability of HR10G-7R-6SC(73)
QUANTITY
HR10G-7R-6SC(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10G-7R-6SC(73)
Internal Part NumberEIS-HR10G-7R-6SC(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR10G
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert7
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10G-7R-6SC(73)
Related LinksHR10G-7R, HR10G-7R-6SC(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10G-7R-6SC(73) Details Description
Related parts for HR10G-7R-6SC(73)
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf