Hirose Electric Co Ltd HR12-14RA-20SC(01)
HR12-14RA-20SC(01) picture photo
Mfg. Part Number
HR12-14RA-20SC(01)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 20POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
HR12-14RA-20SC(01).pdf
Availability of HR12-14RA-20SC(01)
QUANTITY
HR12-14RA-20SC(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR12-14RA-20SC(01)
Internal Part NumberEIS-HR12-14RA-20SC(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions20
Shell Size - Insert14
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypePanel Mount
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolybutylene Terephthalate (PBT)
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR12-14RA-20SC(01)
Related LinksHR12-14RA, HR12-14RA-20SC(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR12-14RA-20SC(01) Details Description
Related parts for HR12-14RA-20SC(01)
SENS PRESSURE MODULE 20PSIA ABS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 3POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 4A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
330UF 16V 10X16 105C RAD datasheet.pdf