Hirose Electric Co Ltd HR12-14RA-20SDL(01)
HR12-14RA-20SDL(01) picture photo
Mfg. Part Number
HR12-14RA-20SDL(01)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 20POS THRU RA SKT
Datasheet Download
HR12-14RA-20SDL(01).pdf
Availability of HR12-14RA-20SDL(01)
QUANTITY
HR12-14RA-20SDL(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR12-14RA-20SDL(01)
Internal Part NumberEIS-HR12-14RA-20SDL(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions20
Shell Size - Insert14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact FinishGold
FeaturesBoard Lock, Shielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-15°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR12-14RA-20SDL(01)
Related LinksHR12-14RA, HR12-14RA-20SDL(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR12-14RA-20SDL(01) Details Description
Related parts for HR12-14RA-20SDL(01)
IC IRDA ENCODER/DECODER 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
LENS OSRAM DRAGON/DRAGON+ datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 988K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 150 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 34A TO-3P datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf