Hirose Electric Co Ltd HR24-8DRM-5PDL(74)
HR24-8DRM-5PDL(74) picture photo
Mfg. Part Number
HR24-8DRM-5PDL(74)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS PNL MNT THRU PIN
Datasheet Download
HR24-8DRM-5PDL(74).pdf
Availability of HR24-8DRM-5PDL(74)
QUANTITY
HR24-8DRM-5PDL(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR24-8DRM-5PDL(74)
Internal Part NumberEIS-HR24-8DRM-5PDL(74)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR24
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishBrass, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating3A
Voltage - Rated30VAC
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR24-8DRM-5PDL(74)
Related LinksHR24-8DRM, HR24-8DRM-5PDL(74) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR24-8DRM-5PDL(74) Details Description
Related parts for HR24-8DRM-5PDL(74)
IC POWER MANAGER USB TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
IC ADC AUDIO datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323 datasheet.pdf