Hirose Electric Co Ltd HR25-7TR-4SA
HR25-7TR-4SA picture photo
Mfg. Part Number
HR25-7TR-4SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 4POS FMALE PCB
Datasheet Download
HR25-7TR-4SA.pdf
Availability of HR25-7TR-4SA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR25-7TR-4SA Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-7TR-4SA
Internal Part NumberEIS-HR25-7TR-4SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-7TR-4SA
Related LinksHR25-7, HR25-7TR-4SA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-7TR-4SA Details Description
Related parts for HR25-7TR-4SA
IDC CABLE- AKN16A/ AE16M / X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
IC 4.55V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 10UMAX datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 25NS 32PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO262 datasheet.pdf
CONN HOUSING FOR PUSHPULL RCPTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf