Hirose Electric Co Ltd HR25-9P-16PC(72)
HR25-9P-16PC(72) picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9P-16PC(72)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG 16POS MALE CRIMP
Datasheet Download
HR25-9P-16PC(72).pdf
Availability of HR25-9P-16PC(72)
QUANTITY
HR25-9P-16PC(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9P-16PC(72)
Internal Part NumberEIS-HR25-9P-16PC(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-9P-16PC(72)
Related LinksHR25-9P-, HR25-9P-16PC(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-9P-16PC(72) Details Description
Related parts for HR25-9P-16PC(72)
CONN HEADER 2MM 26POS VERT .112" datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 48DIP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 125MA 600VAC/VDC datasheet.pdf
IC FPGA 304 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAN E CRIMP CONTACT-M-26-22AWG F datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
TRANSFORMR 300VA 120V ENCL MED I datasheet.pdf