Hirose Electric Co Ltd HR25-9R-16P(71)
HR25-9R-16P(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9R-16P(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 16POS MALE PANEL MT
Datasheet Download
HR25-9R-16P(71).pdf
Availability of HR25-9R-16P(71)
QUANTITY
HR25-9R-16P(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9R-16P(71)
Internal Part NumberEIS-HR25-9R-16P(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-9R-16P(71)
Related LinksHR25-9R, HR25-9R-16P(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-9R-16P(71) Details Description
Related parts for HR25-9R-16P(71)
CONN TERM BLOCK 7.5MM 8POS PCB datasheet.pdf