Hirose Electric Co Ltd HR25-9R-16PA(71)
HR25-9R-16PA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9R-16PA(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 16POS MALE SLD PCB
Datasheet Download
HR25-9R-16PA(71).pdf
Availability of HR25-9R-16PA(71)
QUANTITY
HR25-9R-16PA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9R-16PA(71)
Internal Part NumberEIS-HR25-9R-16PA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR25
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-9R-16PA(71)
Related LinksHR25-9R-, HR25-9R-16PA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-9R-16PA(71) Details Description
Related parts for HR25-9R-16PA(71)
RES SMD 10.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 620 OHM 0404 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 42V datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CAP datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf