Hirose Electric Co Ltd HR25-9R-16SC(71)
HR25-9R-16SC(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9R-16SC(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECPT 16POS FEMALE CRIMP
Datasheet Download
HR25-9R-16SC(71).pdf
Availability of HR25-9R-16SC(71)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR25-9R-16SC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9R-16SC(71)
Internal Part NumberEIS-HR25-9R-16SC(71)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
Fastening TypePush-Pull
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-9R-16SC(71)
Related LinksHR25-9R-, HR25-9R-16SC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-9R-16SC(71) Details Description
Related parts for HR25-9R-16SC(71)
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC DIG POT 10K 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 10.8V 30A 0603 datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 26POS M-M 5.0M datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X7S 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 170MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D datasheet.pdf
MKP 0.82UF 5% 2000VDC DRAWING T8 datasheet.pdf