Hirose Electric Co Ltd HR25-9R-20PA
HR25-9R-20PA picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9R-20PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 20POS MALE SLD PCB
Datasheet Download
HR25-9R-20PA.pdf
Availability of HR25-9R-20PA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR25-9R-20PA Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9R-20PA
Internal Part NumberEIS-HR25-9R-20PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR25
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C