Hirose Electric Co Ltd HR25-9TR-16PC(71)
HR25-9TR-16PC(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9TR-16PC(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT 16POS MALE CRIMP
Datasheet Download
HR25-9TR-16PC(71).pdf
Availability of HR25-9TR-16PC(71)
QUANTITY
HR25-9TR-16PC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9TR-16PC(71)
Internal Part NumberEIS-HR25-9TR-16PC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
Fastening TypeThreaded
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-9TR-16PC(71)
Related LinksHR25-9TR, HR25-9TR-16PC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-9TR-16PC(71) Details Description
Related parts for HR25-9TR-16PC(71)
RES ARRAY 2 RES 24 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN BOOT FOR MODULAR RJ45 PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5VIN 15VOUT 2W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 36POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf