Hirose Electric Co Ltd HR25-9TR-20PC
HR25-9TR-20PC picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9TR-20PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT 20POS MALE CRIMP
Datasheet Download
HR25-9TR-20PC.pdf
Availability of HR25-9TR-20PC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR25-9TR-20PC Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9TR-20PC
Internal Part NumberEIS-HR25-9TR-20PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions20
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
Fastening TypeThreaded
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-9TR-20PC
Related LinksHR25-9, HR25-9TR-20PC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-9TR-20PC Details Description
Related parts for HR25-9TR-20PC
CONN HEADER 72POS .100 DL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R LP 16-QSOP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/20/180F 3.2SN BK datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf