Hirose Electric Co Ltd HR25A-9R-16PA
HR25A-9R-16PA picture photo
Mfg. Part Number
HR25A-9R-16PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS MALE SLD PCB
Datasheet Download
HR25A-9R-16PA.pdf
Availability of HR25A-9R-16PA
QUANTITY
HR25A-9R-16PA Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25A-9R-16PA
Internal Part NumberEIS-HR25A-9R-16PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR25A
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, FinishZinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated30VAC/DC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25A-9R-16PA
Related LinksHR25A-, HR25A-9R-16PA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25A-9R-16PA Details Description
Related parts for HR25A-9R-16PA
RES SMD 43 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 3V 20% 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
OSC VCXO 108.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf