Hirose Electric Co Ltd HR30-7J-12PC(71)
HR30-7J-12PC(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR30-7J-12PC(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN JACK 12POS MALE CRIMP
Datasheet Download
HR30-7J-12PC(71).pdf
Availability of HR30-7J-12PC(71)
QUANTITY
HR30-7J-12PC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR30-7J-12PC(71)
Internal Part NumberEIS-HR30-7J-12PC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHR30 Circular Connectors
Waterproof Connector
Featured ProductHR30 Series
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR30
PackagingTray
Connector TypeJack for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert7
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolyphenylene Sulfide (PPS)
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR30-7J-12PC(71)
Related LinksHR30-7J-, HR30-7J-12PC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR30-7J-12PC(71) Details Description
Related parts for HR30-7J-12PC(71)
IC AMP XDSL LINE DVR 24-SOIC TR datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3.81MM 7POS datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
SR BTS FT SS 14 ASY datasheet.pdf
HU STRND 20AWG BLUE 5000' datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf