Hirose Electric Co Ltd HR30-8R-12SD(71)
HR30-8R-12SD(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR30-8R-12SD(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 12POS FEMALE T/H
Datasheet Download
HR30-8R-12SD(71).pdf
Availability of HR30-8R-12SD(71)
QUANTITY
HR30-8R-12SD(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR30-8R-12SD(71)
Internal Part NumberEIS-HR30-8R-12SD(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHR30 Circular Connectors
Waterproof Connector
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR30
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishPolyphenylene Sulfide (PPS)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated30VAC, 42VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR30-8R-12SD(71)
Related LinksHR30-8R-, HR30-8R-12SD(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR30-8R-12SD(71) Details Description
Related parts for HR30-8R-12SD(71)
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS STR GOLD T/ datasheet.pdf
IC SRL PROGR CLK SOURCE 16-TSSOP datasheet.pdf
2CKT 2MM W-W CONN REC HOU datasheet.pdf
RES 234 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 50' datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW VMT3 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS PNL MNT SKT datasheet.pdf