Hirose Electric Co Ltd HR31-5.08R-5PD(72)
HR31-5.08R-5PD(72) picture photo
Mfg. Part Number
HR31-5.08R-5PD(72)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 5POS 5.08MM STR GOLD
Datasheet Download
HR31-5.08R-5PD(72).pdf
Availability of HR31-5.08R-5PD(72)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR31-5.08R-5PD(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR31-5.08R-5PD(72)
Internal Part NumberEIS-HR31-5.08R-5PD(72)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHR31
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR31-5.08R-5PD(72)
Related LinksHR31-5.08, HR31-5.08R-5PD(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR31-5.08R-5PD(72) Details Description
Related parts for HR31-5.08R-5PD(72)
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 9POS VERT 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
HANDLE VME KEY FORM 1 TOP BLK datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 3POS 2.5MM datasheet.pdf
SENSOR FORCE LOAD CELL 1000LBS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
SENSOR THRUBM 50MM DK ON PNP OUT datasheet.pdf