Hirose Electric Co Ltd HR31-5.08R-5PD(76)
HR31-5.08R-5PD(76) picture photo
Mfg. Part Number
HR31-5.08R-5PD(76)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 5POS 5.08MM STR TIN
Datasheet Download
HR31-5.08R-5PD(76).pdf
Availability of HR31-5.08R-5PD(76)
QUANTITY
HR31-5.08R-5PD(76) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR31-5.08R-5PD(76)
Internal Part NumberEIS-HR31-5.08R-5PD(76)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHR31
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR31-5.08R-5PD(76)
Related LinksHR31-5.08, HR31-5.08R-5PD(76) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR31-5.08R-5PD(76) Details Description
Related parts for HR31-5.08R-5PD(76)
RELAY TELECOM DPDT 10MA 6V datasheet.pdf
CAP 1400F 10% 2.5V CHASSIS MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0306 datasheet.pdf