Hirose Electric Co Ltd HR31-5.08R-5PDL(01)
HR31-5.08R-5PDL(01) picture photo
Mfg. Part Number
HR31-5.08R-5PDL(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 5POS 5.08MM R/A GOLD
Datasheet Download
HR31-5.08R-5PDL(01).pdf
Availability of HR31-5.08R-5PDL(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR31-5.08R-5PDL(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR31-5.08R-5PDL(01)
Internal Part NumberEIS-HR31-5.08R-5PDL(01)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHR31
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR31-5.08R-5PDL(01)
Related LinksHR31-5.08, HR31-5.08R-5PDL(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR31-5.08R-5PDL(01) Details Description
Related parts for HR31-5.08R-5PDL(01)
CONN HEADER 34POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 3/8 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE SKT RA CRMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
6 PH N5K POWER ANALYZER W/64/IFC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf