FFF HR33408000J0G
HR33408000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HR33408000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
1016 TB SP CL PARALLEL/T
Datasheet Download
HR33408000J0G.pdf
Availability of HR33408000J0G
QUANTITY
HR33408000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HR33408000J0G
Internal Part NumberEIS-HR33408000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHR
PackagingBulk
Number of Levels3
Positions Per Level11
Pitch0.400" (10.16mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR33408000J0G
Related LinksHR3340, HR33408000J0G Datasheet, FFF Distributor
HR33408000J0G Details Description
Related parts for HR33408000J0G
CABLE CORE RIBBON/FLEX 13.00MM datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-12 POS NONSHRT datasheet.pdf
CONN SOCKET 16POS DUAL STR CRIMP datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
8P8C SMT SHIELDED 1 PORT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf