Hirose Electric Co Ltd HR34B-12WRB-4P-X
HR34B-12WRB-4P-X picture photo
Mfg. Part Number
HR34B-12WRB-4P-X
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
HR34B-12WRB-4P-X.pdf
Availability of HR34B-12WRB-4P-X
QUANTITY
HR34B-12WRB-4P-X Order Process
Ship out your order
Specifications of HR34B-12WRB-4P-X
Internal Part NumberEIS-HR34B-12WRB-4P-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWaterproof Power Connectors - Hirose
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR34B
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishZinc Alloy, Black Chromate Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR34B-12WRB-4P-X
Related LinksHR34B-12, HR34B-12WRB-4P-X Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR34B-12WRB-4P-X Details Description
Related parts for HR34B-12WRB-4P-X
RES SMD 11K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 170POS .050" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 105MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf