FFF HR36508100J0G
HR36508100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HR36508100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
762 TB SP CL INTERLACE/T
Datasheet Download
HR36508100J0G.pdf
Availability of HR36508100J0G
QUANTITY
HR36508100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HR36508100J0G
Internal Part NumberEIS-HR36508100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHR
PackagingBulk
Number of Levels3
Positions Per Level12
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR36508100J0G
Related LinksHR3650, HR36508100J0G Datasheet, FFF Distributor
HR36508100J0G Details Description
Related parts for HR36508100J0G
FINGER GUARD 150MM METAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TRIAC 600V 10A TO220AB datasheet.pdf