FFF HR42308100J0G
HR42308100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HR42308100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB SP CL INTERLACE/T
Datasheet Download
HR42308100J0G.pdf
Availability of HR42308100J0G
QUANTITY
HR42308100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HR42308100J0G
Internal Part NumberEIS-HR42308100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHR
PackagingBulk
Number of Levels3
Positions Per Level14
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR42308100J0G
Related LinksHR4230, HR42308100J0G Datasheet, FFF Distributor
HR42308100J0G Details Description
Related parts for HR42308100J0G
DIODE ZENER 3V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
HAR-BUS HM TOP TOOL HAR-BUS HM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf