TE Connectivity Raychem Cable Protection HRHF-060FR-10
HRHF-060FR-10 picture photo
Mfg. Part Number
HRHF-060FR-10
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
HRHF-060FR-10.pdf
Availability of HRHF-060FR-10
QUANTITY
HRHF-060FR-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of HRHF-060FR-10
Internal Part NumberEIS-HRHF-060FR-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesHRHF-FR
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio5.6 to 1
Length0.833' (254.00mm, 10.00")
Inner Diameter - Supplied0.600" (15.2mm)
Inner Diameter - Recovered0.150" (3.8mm)
Recovered Wall Thickness0.060" (1.52mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Shrink Temperature90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HRHF-060FR-10
Related LinksHRHF-0, HRHF-060FR-10 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
HRHF-060FR-10 Details Description
Related parts for HRHF-060FR-10
CONN SSMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
OSC VCXO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE GRAY CMR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
MOUNT TRUCK RG58A 17' BNCM datasheet.pdf
SGE-225-2-1320 03000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 T/H datasheet.pdf