Avago Technologies US, Inc. HRPG-AD32#19R
HRPG-AD32#19R picture photo
Mfg. Part Number
HRPG-AD32#19R
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER MINI 32CPR 0.8X0.25"
Datasheet Download
HRPG-AD32#19R.pdf
Availability of HRPG-AD32#19R
QUANTITY
HRPG-AD32#19R Order Process
Ship out your order
Specifications of HRPG-AD32#19R
Internal Part NumberEIS-HRPG-AD32#19R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesHRPG
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution32
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePCB, Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HRPG-AD32#19R
Related LinksHRPG-A, HRPG-AD32#19R Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HRPG-AD32#19R Details Description
Related parts for HRPG-AD32#19R
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL 14HTSSOP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 8A 32VAC 35VDC 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS5366 192KHZ ADC datasheet.pdf
CONN PLUG 76POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED CBI 3MM QUAD LEVEL datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
26500 55C 55#20 PIN PLUG datasheet.pdf
22UF 200V 10X16MM 105C 3000H datasheet.pdf