FFF HS28108100J0G
HS28108100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HS28108100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
750 TB SP CL INTERLACE/T
Datasheet Download
HS28108100J0G.pdf
Availability of HS28108100J0G
QUANTITY
HS28108100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HS28108100J0G
Internal Part NumberEIS-HS28108100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHS
PackagingBulk
Number of Levels4
Positions Per Level7
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HS28108100J0G
Related LinksHS2810, HS28108100J0G Datasheet, FFF Distributor
HS28108100J0G Details Description
Related parts for HS28108100J0G
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
LENS 10MM DIFFUSED WIDE datasheet.pdf
CGRID VT BKWY HDR 30 SAU 70CKT ( datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 109K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 20V T/H datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 75W datasheet.pdf