FFF HS60008100J0G
HS60008100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HS60008100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SP CL INTERLACE/T
Datasheet Download
HS60008100J0G.pdf
Availability of HS60008100J0G
QUANTITY
HS60008100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HS60008100J0G
Internal Part NumberEIS-HS60008100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHS
PackagingBulk
Number of Levels4
Positions Per Level15
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HS60008100J0G
Related LinksHS6000, HS60008100J0G Datasheet, FFF Distributor
HS60008100J0G Details Description
Related parts for HS60008100J0G
TIE CABLE PAN-TY 8LB 2.8" datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 46POS 2MM SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V S2H 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
CONN BNC JACK 75 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
RES 68 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR TIN 16POS datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 150V FLATPACK datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf