Hirose Electric Co Ltd HSC2-PH0.9-E1(51)
HSC2-PH0.9-E1(51) picture photo
Mfg. Part Number
HSC2-PH0.9-E1(51)
Manufacturer
Product Category
Fiber Optic Connectors - Housings
Brief Description
CONN DECOUPLING TOOL 0.9MM FIBER
Datasheet Download
HSC2-PH0.9-E1(51).pdf
Availability of HSC2-PH0.9-E1(51)
QUANTITY
HSC2-PH0.9-E1(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of HSC2-PH0.9-E1(51)
Internal Part NumberEIS-HSC2-PH0.9-E1(51)
Category Connectors, Interconnects
FamilyFiber Optic Connectors - Housings
SeriesHSC
Connector TypePlug
For Use With/Related ProductsHSC Ferrules
Simplex/DuplexSimplex
Cable Diameter0.9mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Housing Material-
Housing Color-
Boot ColorBlue
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesPC Polished, Strain Relief
Fiber Core Diameter9.5µm/50µm
Fiber Cladding Diameter125µm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Housing Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSC2-PH0.9-E1(51)
Related LinksHSC2-PH0, HSC2-PH0.9-E1(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HSC2-PH0.9-E1(51) Details Description
Related parts for HSC2-PH0.9-E1(51)
TERM RING NON INS 12-10AWG datasheet.pdf
RES 2 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH PG-LQFP-144 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
10P UN-MNL BU SOCK datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 300VAC RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf