Sullins Connector Solutions HSC25DRAS
HSC25DRAS picture photo
Mfg. Part Number
HSC25DRAS
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
HSC25DRAS.pdf
Availability of HSC25DRAS
QUANTITY
HSC25DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of HSC25DRAS
Internal Part NumberEIS-HSC25DRAS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSC25DRAS
Related LinksHSC2, HSC25DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HSC25DRAS Details Description
Related parts for HSC25DRAS
CONN RECPT 18POS .100 22-26 TIN datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
CONN SFP CAGE 1X2 W/LIGHT PIPE datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP CER 1.0UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf