Sullins Connector Solutions HSC60DRAS
HSC60DRAS picture photo
Mfg. Part Number
HSC60DRAS
Brief Description
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD
Datasheet Download
HSC60DRAS.pdf
Availability of HSC60DRAS
QUANTITY
HSC60DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of HSC60DRAS
Internal Part NumberEIS-HSC60DRAS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSC60DRAS
Related LinksHSC6, HSC60DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HSC60DRAS Details Description
Related parts for HSC60DRAS
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V datasheet.pdf
FILTER CABLE/CLAMP 35 OHM 26COND datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN 12VOUT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8039ART datasheet.pdf
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN ADAPTER 5P-5P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf