Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCDAND030PGSA3
HSCDAND030PGSA3 picture photo
Mfg. Part Number
HSCDAND030PGSA3
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 30PSI GAUG 3.3V DIP
Datasheet Download
HSCDAND030PGSA3.pdf
Availability of HSCDAND030PGSA3
QUANTITY
HSCDAND030PGSA3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCDAND030PGSA3
Internal Part NumberEIS-HSCDAND030PGSA3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Output TypeSPI
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCDAND030PGSA3
HSCDAND030PGSA3 Details Description
Related parts for HSCDAND030PGSA3
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 150MA 1CH NC 6-SMD datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE IN-LINE CABLE PRO 80A 32V datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 13-40V 620MA datasheet.pdf
LED MT SR VERT 21MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf