Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCDAND250MGAA5
HSCDAND250MGAA5 picture photo
Mfg. Part Number
HSCDAND250MGAA5
Brief Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Datasheet Download
HSCDAND250MGAA5.pdf
Availability of HSCDAND250MGAA5
QUANTITY
HSCDAND250MGAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCDAND250MGAA5
Internal Part NumberEIS-HSCDAND250MGAA5
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure3.63 PSI (25 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure20.31 PSI (140 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCDAND250MGAA5
HSCDAND250MGAA5 Details Description
Related parts for HSCDAND250MGAA5
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 432 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
TERMINAL ZP 4/1AN/9 datasheet.pdf
IND PRESS TO TEST RED datasheet.pdf
FIXED IND 0.4NH 350MA 250 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf