Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCDANN015PAAA5
HSCDANN015PAAA5 picture photo
Mfg. Part Number
HSCDANN015PAAA5
Brief Description
SENSOR PRES 15PSI ABSO 5V DIP
Datasheet Download
HSCDANN015PAAA5.pdf
Availability of HSCDANN015PAAA5
QUANTITY
HSCDANN015PAAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCDANN015PAAA5
Internal Part NumberEIS-HSCDANN015PAAA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCDANN015PAAA5
HSCDANN015PAAA5 Details Description
Related parts for HSCDANN015PAAA5
D-SUB CABLE MML25K/MC26M/MFL25K datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK BARBED 7/8" datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 11.5VC UDFN10 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 16.0972MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 10M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf